Fakty i mity na temat spedycji

Spis treści
Spedycja to działalność, która ma na celu organizację przewozu różnego rodzaju towarów. Co dokładnie wchodzi w obowiązki spedytora? Jakie są szkodliwe mity na temat spedycji? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się więcej.
Spedycja – definicja
Pojęcie „spedycja” odnosi się to pewnych konkretnych działań, które podejmuje się, aby zorganizować transport danego towaru. Usługi spedycyjne dotyczą m.in. ustalenia środka transportu, a także zapewnienia odpowiednich warunków przewozu w najkorzystniejszej cenie. Spedytor zajmuje się także przygotowaniem wszystkich dokumentów związanych z transportem, m.in. listu przewozowego i dokumentacji do odprawy celnej. Specjaliści od transportu międzynarodowego z firmy DIERA podkreślają, że takie przedsiębiorstwa mogą również zorganizować transport specjalistyczny, ubezpieczyć ładunek i zająć się różnymi problemami, np. zorganizować pojazd zastępczy lub sporządzić protokół szkody, gdy ładunek zostanie uszkodzony.
Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą firmę spedycyjną do transportu międzynarodowego?
Czym spedycja różni się od logistyki?
Spedycja bardzo często mylona jest z logistyką. Są to jednak dwa różne pojęcia, przy czym logistyka ma znacznie szersze znaczenie. Można bowiem powiedzieć, że spedycja to jeden z elementów procesu logistycznego. Logistyka bowiem zajmuje się nie tylko organizacją przewozu danego towaru, lecz organizacją transportu jako takiego. Specjalista od logistyki odpowiedzialny jest za projektowanie, wdrażanie, realizację, kontrolę i nadzór nad całą siecią transportową danej firmy. Warto także pamiętać, że spedycja jest działalnością czysto praktyczną. Spedytor ma za zadanie zająć tym, aby dany transport dotarł bezpiecznie z punktu A do punktu B. Logistyka z kolei to także cała teoria tego, jak powinien być zorganizowany transport towarów i osób.
Przeczytaj również: Co wyróżnia naszą flotę pojazdów na trasach międzynarodowych?
Podstawowy mit na temat spedycji
Wśród głównych mitów na temat spedycji warto wymienić te, które głoszą, że jest to zbędna działalność, którą mogą łatwo zastąpić systemy komputerowe. To jednak nieprawda. Cyfryzacja rzeczywiście ułatwiła wykonywanie licznych zadań, lecz spedytor musi radzić sobie z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, których nie sposób zaprogramować. Co więcej, jest to osoba, która ma również bezpośredni kontakt z ludźmi (kierowcami, celnikami itp.) i nie sposób w przewidywalnej przyszłości zastąpić ją przez komputer.
Przeczytaj również: Transport międzynarodowy: jakie są główne wyzwania i jak im sprostać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Darpol PW Dariusz i Alicja Szyszko Sp. j.
Transport - usługi woj. warmińsko-mazurskie11-042 Jonkowo, Prosta 7
-
Martrans Przedsiębiorstwo transportowo usługowo handlowe
Transport samochodowy woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Tworzeń 57