Jak działa winda i jakie są jej rodzaje?

Winda to popularny rodzaj dźwigu czy wyciągu pionowego, który można spotkać w wielopiętrowych budynkach. Wyróżnia się różne rodzaje urządzeń, które służą do przewożenia osób lub towarów. Zwykle przemieszczają się wzdłuż prowadnic w pionowym lub pochylonym szybie. Z naszego artykułu dowiesz się, z czego się składa winda oraz jakie są najczęstsze usterki.
Jakie są rodzaje windy?
Oprócz windy dla niepełnosprawnych można wyróżnić windy:
- elektryczne,
- hydrauliczne,
- osobowe,
- osobowo-towarowe,
- towarowe.
Jeśli chodzi o dźwigi elektryczne, napędza się je z użyciem elektrycznego silnika. Za jego pomocą transportuje się osoby lub towary w biurowcach czy domach. Musi przy tym mieć dolną i górną maszynownię. Lokalizacja zależy od technicznych przesłanek i wynika z wymagań administratora nieruchomości. Ich zaletą jest wydajność i szybkość.
Natomiast windy hydrauliczne działają dzięki siłowniku, który jest zasilany przez pompę. Znajdują zastosowanie w niskich obiektach mieszkalnych. Pracują wolniej, za to są energooszczędne. Wpływa to na niski koszt użytkowania.
Windy dla niepełnosprawnych
Oprócz wcześniej wspomnianych rodzajów można podzielić te przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Mogą być schodowe lub podnośniki pionowe. Do pierwszych zaliczają się krzesełka dla seniorów czy platformy schodowe. Ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca. Instaluje się je w ciągu schodowego biegu. Działają dzięki akumulatorom – a więc niestraszna im awaria prądu. Urządzenia tego typu przewożą osoby starsze lub niepełnosprawne w komfortowej pozycji siedzącej.
Windy schodowe dzielą się na prostoliniowe i krzywoliniowe. Pierwsze poruszają się po prostym torze jezdnym, a więc jednobiegowym, natomiast drugie są krzywoliniowe. Drugie poruszają się po nieprostym jezdnym torze, a więc po schodach dwubiegowych, krętych, zabiegowych czy wielobiegowych. Z kolei podnośniki pionowe suną jedynie w pionie. Oznacza to, że poruszają się tylko w górę lub w dół. Dzięki temu można zmniejszyć różnice w wysokości między poziomami. Usuwa się wtedy takie przeszkody jak:
- schody,
- podesty,
- progi.
Z czego się składa winda osobowa?
Winda osobowa to rodzaj dźwigu osobowego, który służy do przewozu osób lub towarów. Dochodzi do tego jedynie w pionowych ciągach komunikacyjnych. Sunie wewnątrz szybu. Jest to pomieszczenie, w którym przemieszcza się dźwig elektryczny. Zatrzymuje się też na wybranych poziomach, a więc piętrach. Co ciekawe, składa się również z kabiny lub platformy. Porusza się ona po pionowych prowadnicach poprzez liniowy napęd. Odpowiada za to wciągarka elektryczna. Dzięki linom ze stali urządzenie przemieszcza się z góry na dół. Zainstalowane są one do ramy kabiny. Oplata się je wokół linowego koła. Umieszcza się je w górnej części szybu.
Przed ślizganiem się liny chronią specjalne rowki, które mieszczą się na obwodzie koła linowego. Z kolei w maszynowni, która znajduje się nad szybem windy, można znaleźć układ napędowy i sterową szafę.
W jaki sposób działa winda?
Winda to urządzenie, które porusza się w środku szybu. Do jej funkcji zalicza się zatrzymywanie na określonych poziomach. Dzięki poruszaniu się wzdłuż prowadnic czy mechanizmowi napędowemu urządzenie dobrze działa. Nie bez znaczenia jest także jego budowa, zawierająca wciągarkę elektryczną i linowy napęd. Przez przekładnię silnik, który działa napędza linowe koło. Odpowiada ono za opuszczanie bądź podnoszenie kabiny. Warto wiedzieć, że ciężar przeciwwagi to około 40% udźwigu windy.
Na komfort jazdy czy bezpieczeństwo wpływają różne zaawansowane systemy. Szczególnie dotyczy to chwytaczy i ograniczników. W ten sposób zabezpiecza się przed swobodnym upadkiem urządzenia, gdy dojdzie do awarii systemu. Aby wybierać przystanki zatrzymywania się urządzenia, należy skorzystać z panelu.
Jakie są częste usterki?
Winda schodowa, towarowa, kotwiczna. Oprócz rodzajów wind warto znać najczęstsze awarie. Jest to często brak prądu w obiekcie mieszkalnym czy brak działania fotokomórki drzwi. Nierzadko mogą one być niesprawne. Niewłaściwe użytkowanie dźwigu, błąd komputera czy różnego rodzaju dewastacje to główne powody, przez które windy nie działają prawidłowo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
ID Lifting Sp. z o.o. Sp.k.
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. dolnośląskie55-095 Długołęka, Chabrowa 13
-
Paweł Szmurło
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie woj. pomorskie80-174 Gdańsk, Słoneczna 31