Jak się zachować w autobusie? Savoir-vivre
Często jeździsz autobusem do pracy? Poznaj główne zasady savoir-vivre’u podczas jazdy pojazdem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak się zachować w trakcie jazdy autobusem. Co jest wskazane, a o czym lepiej zapomnieć? Komu należy szczególnie ustąpić miejsca? Kto powinien pierwszy wysiadać? Odpowiedzi szukaj w naszej publikacji!
Główne zasady dobrego zachowania w pojeździe komunikacyjnym
W zakresie dobrego zachowania w autobusach coraz częściej przeprowadza się akcje uświadamiające pasażerów. Niestety rzadziej savoir-vivre obejmuje podróż busami rejsowymi. Szczególnie zwróć uwagę na następujące kwestie:
- wysiadanie potem wsiadanie – jest to kulturalne i rozsądne podejście,
- szacunek dla innych – Twoje zachowanie nie powinno przeszkadzać innym,
- ustępowanie miejsca – szczególnie seniorom, chorym, kobietom czy dzieciom.
Pamiętaj także, aby plecak czy torbę trzymać tak, aby nie przeszkadzać innym. Ważne, aby być życzliwym. Niewłaściwe zachowanie nie musi być od razu umyślne czy świadczyć o braku kultury.
Jak się zachować w trakcie podróży autobusem?
Korzystasz z autobusów i przewoźników? W trakcie podróży konieczne jest zachowanie neutralności i dystansu. Nie powinno się przyglądać innym pasażerom, szczególnie tym, którzy siedzą naprzeciwko. O braku kultury świadczą krzyczenie i kłótnie. Rozmowa czy to telefoniczna czy między znajomymi powinna przebiegać bez podnoszenia głosu. Szczególnie gdy temat rozmowy jest prywatny. Podczas podróży lepiej zapomnij o czytaniu przez ramię pasażerów:
- gazety,
- książki,
- smsa.
Podróżujesz z dzieckiem? Zwróć uwagę na to, jak się zachowuje. Nie powinno być głośne i zaczepiać pasażera siedzącego naprzeciwko. Nie dopuść do sytuacji, gdy pobrudzi butami siedzenia czy ubrania pasażera. Jeśli do tego dojdzie, należy za to przeprosić.
Jak wysiadać z autobusu?
Jeździsz autobusem w Warszawie lub innym mieście? Zapomnij o pchaniu się na siłę do wyjścia, unikając kolejki. W przypadku, gdy wychodzi mało osób, przepuść kobiety i starsze osoby. Inaczej jest w sytuacji, gdy wysiada wiele osób. Wówczas może dojść do niepotrzebnego zamieszania. Dlatego trzymaj się koniecznie kolejki.
Co nie jest wskazane w autobusie?
Bezpieczny autobus to także unikanie pewnych zachowań, które mogą przeszkadzać innym pasażerom. W trakcie jazdy unikaj:
- jedzenia posiłków – które mogą brudzić lub wydzielają intensywne zapachy,
- głośnego rozmawiania – przez telefon czy słuchania muzyki,
- komentarzy – na temat wyglądu czy ubioru pasażerów,
- przepychania się – po wejściu czy do wyjścia.
Poza tym niewskazane jest przewożenie bagażu, który przeszkadza innym pasażerom bądź utrudnia jazdę. Nie należy zajmować dwóch miejsc na przykład przez rozstawienie toreb. Niezalecane jest także natarczywe nagabywanie – nie każdy może mieć ochotę na rozmowę. Należy to uszanować.
Dobre zachowanie w autobusie względem innych pasażerów jest szczególnie wskazane, gdy w pojeździe znajduje się tłum.
Wskazówki, jak sobie poradzić z popełnieniem błędu
Nie zawsze potrzebne jest zgłaszanie problemu kierowcy autobusu w Katowicach czy innym mieście. Nierzadko nawet najbardziej kulturalnej osobie przydarzy się faux-pas. Odpowiednia reakcja to podstawa. W ten sposób zakończy się nieprzyjemne zdarzenie. Jeśli do tego dojdzie, osoba powinna przeprosić za niewłaściwe zachowanie. Może także wytłumaczyć jego przyczyny. Lepiej natomiast nie kłócić się czy prowadzić niepotrzebne dyskusje. Nie zawsze trzeba robić awanturę osobie, która Cię potrąciła np. bagażem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana