Jak wygląda obsługa celna między państwami Unii Europejskiej?

Obsługa celna w Unii Europejskiej opiera się na uproszczonych procedurach, które mają zapewnić swobodny przepływ towarów i usług pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi. Unia celna obsługiwana jest przez jednostki służb celnych wszystkich państw, które funkcjonują jako całość. Jest to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorstw.
Unia celna i wspólna polityka handlowa
Utworzenie unii celnej spowodowało zniesienie cła i kontyngentów ilościowych w wymianie handlowej oraz wprowadzenie wspólnej taryfy dla produktów, które sprowadzane są z państw trzecich. Co do zasady członkami unii celnej są wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej oraz Turcja, Andora i San Marino.
Warto wiedzieć, że cło to rodzaj opłaty nakładanej na towary importowane i eksportowane poza granice państwa. Cło pobierane jest w celu ochrony rodzimej gospodarki i ma służyć zwiększeniem wpływów do budżetu państwa. Efektem nałożenia cła jest wzrost cen towarów importowanych. Niemniej jednak obecnie zaczyna dominować koncepcja wolnego handlu, a wraz z nią postulaty ujednolicenia polityki celnej, czego przykładem jest właśnie unia celna.
Wspólna polityka handlowa reguluje handel z krajami trzecimi, czyli nieobjętymi unią celną. Celem wspólnej polityki handlowej jest dążenie do harmonijnego rozwoju handlu światowego oraz stopniowego znoszenia ograniczeń w handlu międzynarodowym, a także ograniczenie barier celnych.
Czym zajmują się agencje celne?
Reprezentowanie klientów, profesjonalne doradztwo oraz zgłaszanie towarów do odprawy celnej to podstawowy profil działalności firmy Maximus z Poznania. Przedsiębiorstwo stosuje procedurę uproszczoną, dzięki czemu odprawa trwa krótko, a koszty z nią związane są zredukowane do minimum. Procedura uproszczona polega na przejęciu przez pośrednika, czyli agencję celną wszystkich formalności, jakie związane są z odprawą. Organy kontroli weryfikują jedynie poprawność zgłoszeń dokonanych przez agencję.
Można zatem powiedzieć, że agencja celna to pośrednik pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem celnym. Agent nie jest celnikiem — zajmuje się przygotowywaniem dokumentów niezbędnych przy odprawie importowej i eksportowej, deklaracji podatków akcyzowych, obliczaniem kwot należności przywozowych i wywozowych, a także dokonywaniem zgłoszeń celnych. Agencje zajmują się zarówno towarem sprowadzanym z Unii Europejskiej, jak i spoza jej terytorium. O ile handel z krajami UE opiera się na deklaracji Intrastat, to sprawa się komplikuje przy sprowadzaniu towarów na przykład z Chin.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Darpol PW Dariusz i Alicja Szyszko Sp. j.
Transport - usługi woj. warmińsko-mazurskie11-042 Jonkowo, Prosta 7
-
A&z Transport-Logistyka
Transport międzynarodowy woj. wielkopolskie62-060 Stęszew, Powstańców Wielkopolskich 51