Artykuł sponsorowany

Jak wygląda szkolenie na pilota śmigłowca?

Jak wygląda szkolenie na pilota śmigłowca?

Coraz więcej osób interesuje się pilotowaniem śmigłowców. Wpływ na taki stan rzeczy ma rozwój działalności komercyjnej, służb publicznych czy pojawiające się oferty lotów turystycznych. Aby stać się pilotem śmigłowca, trzeba zdobyć stosowną licencję. Zakres uprawnień jest odmienny, jeśli chodzi o loty zawodowe i turystyczne. W obu jednak przypadkach kandydat na pilota powinien mieć dobre zdrowie. Jak szkoli się takich pilotów? 

Jakie są wymogi formalne dla kandydatów na pilotów śmigłowców?

Kandydat na pilota śmigłowca może przystąpić do stosownego szkolenia, gdy ukończy 16 lat. Jednak, aby podejść do egzaminu państwowego, powinien mieć 18 lat i pozytywne badania lekarskie. Szkolenie składa się zazwyczaj z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje korzystanie z materiałów książkowych lub wiadomości zamieszczonych na platformach e-learningowych. Zazwyczaj trwa ona około 100 godzin, z czego większość czasu to wykłady.

Firmy takie, jak HeliMAX, mają w ofercie szkolenia na pilotów śmigłowców zarówno zawodowych, jak też wykonujących loty prywatne. Wykładowcy to doświadczona kadra, która przygotowuje pilotów do pracy w służbach ratunkowych, przy obsłudze inwestycji energetycznych i do świadczenia usług turystycznych.

Jak przebiega szkolenie na pilota śmigłowca?

Teoretyczne szkolenie obejmuje wiadomości dotyczące różnych kwestii związanych z wykonywaniem lotów. Jest to więc prawo lotnicze, ogólna wiedza o samolotach i śmigłowcach, nawigacja, meteorologia, procedury lotnicze, łączność i zasady lotów. Są też wiadomości na temat psychologii człowieka, zwłaszcza w sytuacjach stresowych.

Praktyczna część szkolenia na pilota śmigłowca to kilkadziesiąt godzin lotów na takim typie maszyny, na której będzie się odbywał egzamin. W zakres zajęć wchodzi lot dualny oraz latanie pod nadzorem. W to wchodzi również latanie na większe odległości oraz lądowanie na innym lotnisku, niż to, z którego się startowało. Szkolenie zakończone jest egzaminem, który odbywa się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Typy licencji pilotów śmigłowców

Licencja CPL(H) uprawnia do odbywania lotów zarówno komercyjnych, jak i prywatnych. Szkolenie wtedy trwa o wiele dłużej, bo jest bardziej rozbudowane. PPL(H) to uprawnia do lotów turystycznych, natomiast LAPL(H) – tylko prywatnych.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy