Artykuł sponsorowany

Najważniejsze kwestie związane z czasem pracy kierowcy ADR

Najważniejsze kwestie związane z czasem pracy kierowcy ADR

Praca kierowców ADR wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dniem wypełnionym obowiązkami zawodowymi. Regulowany czas pracy to ważny czynnik wpływający na bezpieczeństwo kierującego pojazdem i innych uczestników ruchu. Czy to praca dla Ciebie? Jeśli lubisz spędzać czas za kółkiem i masz aktualne prawo jazdy kategorii C+E, możesz zacząć swoją przygodę z ADR. Zobacz, jak wygląda przeciętny dzień pracy kierowcy zawodowego!

Wczesne poranki w pracy kierowcy ADR

W branży ADR obowiązuje bardzo wczesne wyruszanie w trasę. Wiąże się to z sytuacją na drogach oraz dużym dystansem do pokonania. Kierowcy zwykle rozpoczynają pracę między godziną 3:00 a 5:00 rano. Zaczynają od sprawdzenia pojazdu i wypełnienia dokumentów. Poranne wstawanie oraz długi dzień za kółkiem to podstawowe cechy pracy na tym stanowisku. Osoby, którym odpowiada taki tryb życia, mogą stać się profesjonalnymi kierowcami ciężarówek. Jak znaleźć pracę w tym zawodzie? Warto w tym celu nawiązać kontakt z przewoźnikami takimi jak Trans Polonia Group w Tczewie, którzy prowadzą rekrutację kandydatów na kierowców ADR.

Jak długo kierowca ADR może pozostawać w trasie?

Dopuszczalny czas spędzony za kierownicą jest określony przez prawodawcę. Kierowcy ADR mają wyznaczony dzienny limit czasu pracy i wynosi on 9 godzin na dobę. Można go przedłużyć do 10 godzin, ale tylko 2 dni w tygodniu. Po zaparkowaniu pojazdu w przeznaczonym do tego miejscu kierowca ADR musi udać się na odpoczynek. W większości pojazdy wyposażone są w specjalne miejsce do spania, w związku z czym pracownik nie musi szukać hotelu. Jeśli nie ma takiego udogodnienia w ciężarówce, kierowcy korzystają z oferty noclegowej. Odpoczynek to także czas na jedzenie i relaks. Czas pracy i odpoczynku notuje się w ewidencji czasu pracy kierowcy. Dobę pracowniczą rozumie się w nim jako okres 24 godzin od momentu rozpoczęcia pracy przez kierowcę. Średnio kierowcy pozostają w trasie 8 godzin dziennie. Czas jazdy można podzielić na pół i odpoczywać 45 minut pomiędzy nimi tak, aby nie przekroczyć dobowego limitu, który wynosi 9 godzin. Dzień pracy kierowcy ADR to długie godziny spędzane w ciężarówce. Po zakończeniu 9 godzin kierowania pojazdem pracownik udaje się na spoczynek, w czasie którego ma okazję do zregenerowania sił.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy