Rodzaje podestów ruchomych
Podesty ruchome są urządzeniami dźwigowymi, które stosuje się do różnego typu prac budowlanych i montażowych na wysokościach. Pozwalają podnosić osoby i materiały na dane stanowisko pracy w pionie oraz w poziomie. Dzięki wysięgnikowi oraz platformie roboczej podesty te umożliwiają płynne przemieszczanie stanowiska pracy i są alternatywą dla stałych rusztowań. Jakie są ich rodzaje?
Czym się wyróżniają podesty ruchome?
Podesty ruchome to dźwignice, które zalicza się do grupy maszyn budowlanych. Składają się z platformy zawieszonej na cięgniku lub podnoszonej na dźwigniku. Ich stan techniczny kontroluje UDT, a obsługa wymaga odpowiednich kwalifikacji, które są potwierdzone zdaniem egzaminu państwowego. W myśl rozporządzenia podesty przejezdne, wiszące i masztowe muszą być poddane pełnemu dozorowi i corocznym badaniom okresowym wykonywanym przez UDT. Urządzenia te podlegają obowiązkowi przeglądów konserwacyjnych, które wykonuje się co 30 dni i nie należy pomijać tych kwestii. Podesty ruchome mają ogromną przewagę nad stałymi konstrukcjami – zapewniają mobilność i bezpieczeństwo.
Jakie są typy podestów ruchomych?
Podesty ruchome według UDT dzieli się na kilka podstawowych grup – ruchome przejezdne, wiszące, masztowe, stacjonarne. Elementami ruchomymi w przejezdnych podestach jest platforma robocza z częściami sterowniczymi, wysięgnik i podwozie. Dzieli się je również na wolnobieżne, samojezdne i przewoźne. Podesty wolnobieżne mają własny napęd na dwa lub cztery koła z zasilaniem elektrycznym lub spalinowym. Pod względem rodzaju konstrukcji nośnej w tej grupie można wyróżnić urządzenia teleskopowe, przegubowo-teleskopowe i nożycowe. Samojezdne z kolei montuje się na podwoziach samochodowych i są dopuszczone do ruchu drogowego. Podesty przewoźne osadza się na podwoziu przyczepy i są przystosowane do ciągnięcia za pojazdem. Tego typu konstrukcje oferuje m.in. serwis i sprzedaż podestów ruchomych EUROMAX – fachowcy o niezbędnej wiedzy i doświadczeniu.
Jak wybrać odpowiedni podest ruchomy?
Wybierając podest ruchomy, warto przede wszystkim przyjrzeć się budowie urządzenia i danym technicznym. Najważniejsze do weryfikacji są m.in. udźwig nominalny, maksymalna wysokość robocza, wymiary platformy oraz kąt obrotu (przy pracy w trudno dostępnych miejscach).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana