Artykuł sponsorowany

Technologia RFID w automatyzacji łańcucha dostaw

Technologia RFID w automatyzacji łańcucha dostaw

Technologia RFID (z ang. Radio Frequency Identyfication) to identyfikacja przy użyciu fal radiowych. To także odpowiedź na ogrom problemów logistycznych, magazynowych i produkcyjnych. Jej użycie przynosi ogromne korzyści firmom z różnych branży. Dowiedz się, jakie usprawnienia przynosi zastosowanie technologii RFID w zakresie automatyzacji łańcucha dostaw.

Co to jest technologia RFID?

System RFID zastępuje tradycyjną metodę znakowania kodami kreskowymi. Zamiast nich stosuje tagi. Zaszyfrowane dane z tagów odczytuje się, wykorzystując fale radiowe. Ta metoda jest znacznie lepsza, ponieważ:

  • można sczytywać informacje z wielu znaczników jednocześnie;

  • dane można odczytywać i zapisywać na odległość – w praktyce oznacza to, że np. zawartość kontenera można poznać w kilka chwil bez otwierania go – technologia RFID skraca więc czas przyjmowania dostaw;

  • pojemność znaczników RFID jest zdecydowanie większa niż kodów kreskowych;

  • systemy RFID można wykorzystywać także do identyfikacji obiektów i osób.

Stosowanie systemów RFID pomaga m.in. optymalizować produkcję, szybko i precyzyjnie prowadzić inwentaryzacje, lepiej zarządzać magazynem i usprawniać procesy logistyczne.

Technologia RFID w logistyce

Sprawna logistyka jest dla przedsiębiorców równie ważna, co trudna. W procesach logistycznych łatwo o błędy w planowaniu, opóźnienia, pomyłki ludzkie. Sporej części problemów można uniknąć, stosując systemy radiowej identyfikacji. Technologia RFID w automatyzacji łańcucha dostaw oznacza dla przedsiębiorcy:

  • precyzyjną kontrolę przepływu towarów,

  • dokładną wiedzę o stanie zapasów magazynowych w danym momencie, a co za tym idzie możliwość lepszego planowania dostaw,

  • skrócenie czasu przyjmowania towarów i ich wysyłki,

  • wyeliminowanie błędów ludzkich w procesach liczenia, pakowania, przechowywania towarów,

  • ochronę przed kradzieżą,

  • płynny przepływ informacji wewnątrz przedsiębiorstwa, a także od przedsiębiorstwa do klienta.

Firma Turck sp. z o.o. od 20 lat z powodzeniem wdraża u klientów technologię RFID. Podczas konsultacji i audytu zapoznaje się z potrzebami przedsiębiorstwa, by móc zaproponować mu najlepiej dobrany sprzęt i oprogramowanie. Pomaga też integrować RFID z systemem nadrzędnym firmy, co umożliwia szybkie odczucie zalet stosowania tej technologii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy